• کد نمایش افراد آنلاین
 • شرکت حسابداری و مشاوره مالی حسابگران مبتکر کردستان(سهامی خاص) - واحد «بازرسی مالیاتی» در سازمان امور مالیاتی کشور راه‎اندازی خواهد شد
   
  شرکت حسابداری و مشاوره مالی حسابگران مبتکر کردستان(سهامی خاص)
  چشمها را باید شست جور دیگر باید دید
                                                          
  درباره وبلاگ

  با سلام
  شرکت حسابگران مبتکر کردستان یک شرکت حسابداری و مشاوره مالی است که جهت ارتقاع سطح کمی و کیفی عملیات حسابداری واحدهای تولیدی،خدماتی و بازرگانی و به منظور کاهش هزینه ها؛افزایش بهره وری و در نتیجه افزایش سود آماده ارائه خدمات به صاحبان محترم مشاغل کوچک و بزرگ می باشد.
  مدیر وبلاگ : آدام اسمیت
  مطالب اخیر
  نظرسنجی
  حسابگران تا چه میزان توانسته به شما کمک کند ؟  ارتباط با حسابگران
  آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  
  <
  سازمان امور مالیاتی کشور طی یادداشتی که در وبگاه این سازمان منتشر شده است به تشریح ماموریت و خاستگاه قانونی واحد بازرسی مالیاتی پرداخته است. این واحد طبق قانون مصوب 31 تیر 1394 از سال آینده در این سازمان راه‎اندازی خواهد شد.

  متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:
  قانون اصلاح قانون مالیات‏های مستقیم که با عنوان لایحه یک فوریتی اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366 و اصلاحات بعدی آن به مجلس شوای اسلامی تقدیم شده بود، با تصویب در جلسه علنی 31 تیر 1394 و تایید شورای نگهبان، به دولت ابلاغ شد. ساز و کارهای اجرایی قانون اصلاح قانون مالیات‏های مستقیم اعم از تنظیم و تصویب آیین‎نامه‏‎ها و دستورالعمل‎‏ها نیاز به زمان دارد و از آغاز 1395 به اجرا در خواهد آمد.

   
  طبق ماده 181 قانون مالیات‏های مستقیم که هم اکنون در حال اجرا است سازمان امور مالیاتی کشور می‎تواند به منظور نظارت بر اجرای قوانین و مقررات مالیاتی هیات‎هایی مرکب از سه نفر را برای بازدید و کنترل دفاتر قانونی مودیان مالیاتی طبق آیین‎نامه‏ای (به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و به تصویب وزیر امور اقتصاد و دارایی) اعزام کند. درصورتی که مودی از ارایه دفاتر خودداری کند با موافقت هیات موضوع بند 3 ماده 97 همین قانون که متشکل از سه حسابرس منتخب رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور است، مالیات سال مربوط از طریق علی‎الراس تشخیص داده خواهد شد.
   
  هیات‏های موضوع ماده 181 می‎توانند حسب تجویز سازمان امور مالیاتی همه دفاتر و اسناد و مدارک مالی مودیان را اعم از این که مربوط به سال مراجعه یا سنوات قبل باشند برای کسب اطلاعات لازم و ارایه آن به اداره امور مالیاتی ذیربط مورد بازرسی قرار دهند و در صورت لزوم دفاتر و اسناد و مدارک سال قبل را در قبال ارایه رسید به اداره امور مالیاتی مربوطه منتقل کنند.
   
  اکنون با اصلاح قانون مالیات‏های مستقیم که از آغاز 1395 اجرا می‎شود متن زیر جایگزین ماده 181 قانون و تبصره آن شده است: به منظور کنترل دفاتر، اسناد و مدارک مودیان اعم از دستی و مکانیزه با هدف نظارت بر اجرای قوانین و مقررات مالیات مالیاتی، واحدی تحت عنوان واحد «بازرسی مالیاتی» در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‎شود. واحد مذکور حسب ارجاع رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور یا اشخاص مجاز از طرف وی، نسبت به اعزام هیات‏های بازرسی حسب مورد که با مجوز مرجع صالح قضایی با عضویت نماینده دادستان یا دادگستری تشکیل می‏شود، به اقامتگاه قانونی، محل فعالیت مودی و محل نگهداری دفاتر، اسناد و مدارک و تجهیزات اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) اقدام می‏کند و همه دفاتر، اسناد و مدارک، اطلاعات و سوابق مالی نزد مودیان را مورد بازرسی قرار می‎دهد یا در صورت لزوم با ارایه رسید آنها را به اداره امور مالیاتی ذیربط انتقال می‎دهد و اداره امور مالیاتی ذیربط مکلف است دفاتر، اسناد و مدارک منتقل شده را حداکثر ظرف مدت دو هفته به مودی عودت کند. بازرسی دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی موضوع این ماده شامل همه دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی مربوط به مالیات‎های موضوع این قانون و مالیات بر ارزش افزوده است و طبق تبصره 2 ماده 181 این قانون، چنانچه در بازرسی هیات‏های موضوع این ماده دفاتر، اسناد و مدارک و سوابقی حاکی از کتمان واقعیت در مورد مالیات بر واردات کشف شود، مراتب از طریق اداره امور مالیاتی به مراجع قانونی ذی ربط اعلام می شود و طبق تبصره (3) این قانون نیز مودیان مالیاتی موظف هستند با هیات‏های موضوع این ماده همکاری لازم را به عمل آورند و همه دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی و تجهیزات نگهداری اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) و دستورالعمل کار و رمز دسترسی به آن‎ها را در اختیار هیات‏ها قرار دهند. مودیان در صورت استنکاف علاوه بر شمول مجازات مقرر در این قانون از معافیت‏های مالیاتی منابع مختلف درآمدی سال مورد مراجعه محروم خواهند شد.
   

  با توجه به برسی‏های به عمل آمده و مقایسه قانون مالیات‏های مستقیم مصوب 27 بهمن 1380 با مصوبه قانون اصلاح قانون مالیات‏های مستقیم در 31 تیر 1394 مشخص می شود که نگاه و هدف قانون‎گذار بیش از هر چیز تمرکزش را بر افزایش تعداد مودیان و جلوگیری از فرار مالیاتی گذاشته است و قانون‎گذار برای دست یافتن به این هدف از ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی تا مجازات حبس را برای متخلفان پیش بینی کرده است.

  نوع مطلب : دانستنیهای مالیاتی، عمومی، اخبار، 
  برچسب ها : مالیات، قانون مالیاتی، حسابداری مالیاتی، بازرسی مالیاتی، ممیز مالیاتی، حسابگران، قانون جدید مالیاتی،
  لینک های مرتبط : منبع،


   
     
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic